GAMES
RANKINGS
AWARDS SZN: The 2024 All-VYPE Basketball Teams announced
The City of Hoopston was only home to the Class 3A State Champions in public school basketball and three private school titles, but the Space City had it's share of individual playmakers.
It's award season for boys basketball and here are the All-VYPE Teams for 2023-24
...
ALL-VYPE PUBLIC SCHOOL BOYS BASKETBALL TEAMS
FIRST-TEAM
AJ Bates, Seven Lakes
Shelton Henderson, Bellaire
Chris McDermott, Washington
Robert Miller III, Pasadena Memorial
Divine Ugochukwu, Clements
…
SECOND-TEAM
Odis Carter, Washington
Michael Collins, Shadow Creek
Braden East, Stafford
David Emelife, Clear Springs
Damian McDaniel, Hitchcock
…
THIRD-TEAM
John Clark, Klein Cain
Stoney Hadnot, Cypress Springs
Jaden Holt, Jordan
Elijah Smallwood, Hitchcock
Nazir Price, Seven Lakes
...
ALL-VYPE PRIVATE SCHOOL BOYS BASKETBALL TEAMS
FIRST-TEAM
Justin Begg, Episcopal
Nathan Law, St. Thomas Episcopal
Dyllan Thompson, Second Baptist School
Nigel Walls, St. Francis Episcopal
Sebastian Williams-Adams, St. John’s School
…
SECOND-TEAM
Howie Keene, TWCA
John Laboy, St. Francis Episcopal
Jakeel Registe, Episcopal
Jason Scott, Westbury Christian
Montana Wheeler, Houston Christian
…
THIRD-TEAM
Chris Adlam, Houston Christian
Jace Jeffries, Concordia Lutheran
Christian Haskett, Second Baptist School
Aiden Law, St. Thomas Episcopal
Tres Luzey, TWCA
…
VYPE's All-VYPE GBB teams loaded with talent powered by Houston Methodist Orthopedics and Sports Medicine
The 2023-24 girls' basketball season saw some amazing talent grace the Greater Houston-Area hardwoods across the public and private school landscapes.
After all was said and done, Houston was home to two McDonald's All-Americans as dozens of stars headed to play college basketball next fall.
But did they make the coveted ALL-VYPE Girls Basketball Teams?
Here are the 2024 ALL-VYPE Public and Private School Teams!
...
ALL-VYPE PUBLIC SCHOOL GIRLS BASKETBALL TEAMS
FIRST-TEAM
Shun’teria Anumele, FB Austin
Justice Carlton, Seven Lakes
Ayla McDowell, Cypress Springs
Okeke Ogechi, Hightower
Zachara Perkins, Summer Creek
...
SECOND-TEAM
Aniah Alexis, Cypress Lakes
A’Zyua Blair, Pearland
Alaysia Cook, Randle
Cynthia LeCompte, Barbers Hill
Janiya Murphy, Summer Creek
…
THIRD-TEAM
Brooklyn Alexander, CE King
Madison Bob, Hightower
Madison Carlton, Seven Lakes
Nataliyah Gray, Alief Taylor
Timya Grice, Katy Taylor
...
ALL-VYPE PRIVATE SCHOOL GIRLS BASKETBALL TEAMS
First-Team
Mercy Freeman, Rosehill Christian School
Emrie Holt, Episcopal
Me’Arah O’Neal, Episcopal
Livy Sauvageau, Second Baptist School
Mila Rossini, Village School
…
Second-Team
Sydney Marshall, Kinkaid
Alani Owens, Conroe Covenant School
Makynna Robbins, Lutheran South
Riley Tackett, Second Baptist School
Shaniya Williams, Village School
…
Third-Team
Kenley Benson, Concordia Lutheran
Lauren Hull, Kinkaid
Kayla Phillips, Houston Christian
Grace Whering, Second Baptist School
Madison Wilson, Rosehill Christian School